Poziv za onlajn edukaciju ”Prisilna kontrola”

Pozivamo vas na onlajn edukaciju ”Prisilna kontrola”, koja će se održati 16. decembra od 13.00 do 15.00 časova. U okviru ove radionice razmatraće se koncept prisilne kontrole, koji je ključan za razumijevanje, suzbijanje i prevenciju intimnog partnerskog nasilja.

Edukacija predstavlja vid usavršavanja nastavnog i administrativnog osoblja, te je naročito relevantna za kadar iz oblasti psihologije, pravnih i bezbjednosnih nauka, socijalnog rada i novinarstva, ali je otvorena za sve zainteresovane.

Edukacija se realizuje u okviru UNIGEM projekta, a održaće je Lana Bobić. Na edukaciju se možete prijaviti do 14. decembra, putem imejl adrese natasa.vucenovic@flf.unibl.org.

Više detalja o temi edukacije dostupno je u tekstu ispod:

Prisilna kontrola je model planskog, sistemskog i dugotrajnog emocionalnog, psihičkog i ekonomskog zlostavljanja koje žrtvu pretvara u taoca zlostavljača (Stark, 2007). Prisilna kontrola može, i često uključuje, fizičko i seksualno nasilje, ali glavno sredstvo kontrole u prisilnoj kontroli nije fizička prisila, već strah koji se instalira kroz različite tehnike zastrašivanja, izolacije i kontrole, u cilju potpune kontrole partnerke. Prisilna kontrola nije oblik, već mehanizam nasilja, a Evan Stark razvija pomenuti koncept kako bi odgovorio na problem neprepoznavanja mehanizma nasilja koji stoji iza poznatih oblika nasilja u intimnim partnerskim odnosima. Razumijevanje prisilne kontrole nužno je za razumijevanje rodne uslovljenosti nasilja nad ženama u intimnim partnerskim odnosima, mehanizama i dinamike nasilja, kao i njegovih posljedica na žrtve, a potom i činjenice da nasilje, odnosno kontrola, ne staju odlaskom od nasilnog partnera. Razumijevanje ovog koncepta omogućava tako i prebacivanje fokusa sa pojedinačnog “incidenta” na razumijevanja intimnog partnerskog nasilja kao hroničnog stanja, koje rezultira ozbiljnim psihosocijalnim, pa i fizičkim posljedicama na žrtve. Zbog svega navedenog, razumijevanje prisilne kontrole ključno je za razumijevanje, suzbijanje i prevenciju intimnog partnerskog nasilja nad ženama kao i efikasnu zaštitu od istog.